Chodzi oczywiście o sequel wpisu sprzed pięciu lat, który kończył się tak:
P.P.S.Zawziąłem się, by nareszcie skończyć nierówną walkę z miedzianymi szelągami i groszami Augusta. Dobrnąłem w końcu do części katalogowej i kolejny raz muszę zweryfikować system klasyfikacji tych monet.
Nie pierwszy raz przekonałem się, że zapisanie pomysłu pomaga w rozwiązaniu problemów. Niestety, będę musiał mocno przerobić to, co już napisałem w/s miedziaków Augusta III. Chodzi o numerację odmian/wariantów, a co za tym idzie o układ i kolejność w katalogu.
Podstawową jednostkę w katalogu będą określać:
NOMINAŁ,
ROCZNIK,
LITERA POD HERBAMI.
Pozostałe cechy będą wyróżnikami wariantów.
W pierwszej kolejności U lub V w imieniu króla.
Następnie:
portret króla,
herby na rewersie,
interpunkcja,
inne cechy (bo okazuje się, że są i inne...)
Na razie na tapecie są szelągi.
W tej chwili i tylko w tej chwili, bo głowy nie dam, że to wersja ostateczna, szelągi będą opisywane następującymi cechami (kolejność od najważniejszej, no najmniej istotnej)
- Nominał.
Szeląg - sprawa oczywista - oznaczenie S - Typ.
Mamy dwa typy: - "drezdeński" - szelągi bite w Dreźnie i Gruntalu - oznaczenie D
- "gubiński"
- szelągi bite w Gubinie - oznaczenie G
Rozróżnienie łatwe - wystarczy porównać popiersia na awersach i kształt tarczy herbowej oraz rysunek Orła na rewersach. - Rocznik - również oczywistość - ostatnie dwie cyfry roku, np. 49
- Wariant główny - znak pod tarczą herbową na rewersie:
- w typie drezdeńskim brak znaku - oznaczenie -
- w typie gubińskim litera lub brak znaku
- brak znaku, oznaczenie jak dla typu drezdeńskiego -
- litera - oznaczeniem jest litera, np. A
jeśli litera jest odwrócona lub w lustrzanym odbiciu, to oznaczenie z apostrofem, np. F' - Wariant drugorzędny - pisownia imienia króla AUGUSTUS / AVGVSTVS
oznaczenie U lub V
- Wariant trzeciorzędny - ozdobniki na końcach poziomego podziału tarczy herbowej
- "łuki" oznaczenie c
- "trójkąty" oznaczenie <
- brak ozdobnika oznaczenie -
- Wariant czwartorzędny - kształt tarczy z herbem Saksonii
- półokrągła oznaczenie u
- ostra
oznaczenie v
- Warianty niższego rzędu - wielkość i rysunek popiersia na awersie, interpunkcja legend, wielkość korony na rewersie itp.
Nie będą miały jednoznacznie określających je oznaczeń; będą oznaczane kolejnymi literami alfabetu a, b, c...
Na końcu jest literka a, bo to pierwszy wariant interpunkcyjny, charakteryzujący się kropką po POL.
Mam nadzieję, że ten sposób kodowania typów-odmian-wariantów będzie czytelny. Staram się unikać kodowania sztucznego, wymagającego pamiętania abstrakcyjnych oznaczeń (np. korona typu A, B, C itd. gdzie litera w żaden naturalny sposób nie wskazuje na charakterystyczną jej cechę).
Grosze będą wymagały trudniejszej gimnastyki umysłowej. System numeracji na pewno będzie podobny, ale choćby ze względu na różnice rysunku popiersi króla, musi być nieco inny.
Życzcie mi wytrwałości i cierpliwości. Na razie praca idzie dobrze i nadspodziewanie szybko. Ale szelągi, to łatwizna. Schody zaczną się przy groszach z rokiem 1754. Już się boję.
P.S.
Od 29 stycznia 2020 książka jest dostępna tu:
https://ridero.eu/pl/books/miedziane_monety_koronne_augusta_iii/
Maksymalnie ogarnia się 3-4 elementy kodu jak siedzi się w temacie, potem jest właściwie wszystko jedno -potrzebny jest pod ręką klucz do zrozumienia schematu i w takim wypadku przed nim nie uciekniesz, nawet bez kodowania koron czy innych elementów graficznych. Mozna trochę przed tym uciec robiac opis słowny ale też musisz użyć jakiego kodu do opisu. Trudno tu znaleźć złoty srodek...
OdpowiedzUsuńDlatego próbuję ograniczyć, a właściwie wyeliminować kod sztuczny, pozostawiając tylko składowe elementy naturalnie powiązane z monetą. Nie zamierzam kodować popiersi, koron, Orłów, Pogoni itp.
UsuńZastanawiam się, czy pozostawić oznaczenia związane z ozdobnikami przy podziale tarczy herbowej i kształtem tarczy z herbem Saksonii. Te elementy mogą co najwyżej identyfikować rękę asystentów głównego medaliera (Stielera).
Jest OK! wytrwałości życzę, Gerard P.
OdpowiedzUsuń