Google Website Translator Gadget

sobota, 11 stycznia 2025

Będąc prostym magistrem fizyki...

 Najpierw trafiłem na medalik dość często pojawiający się na polskich aukcjach. 

Stan taki sobie, ale w porównaniu z notowaniam z OneBid nie wygląda najgorzej, a cena okazała się co najmniej promocyjna.
Przeglądając inne oferty sprzedającego trafiłem na żetony/medale (?), które zaciekawiły mnie z powodu całkiem innego, niż związki z Polską. Powód oczywisty, przynajmniej dla mnie - fizyka.

Koło wodne do podnoszenia wody z rzeki w celu napełniania kanałów nawadniających.

Przyrząd do wyznaczania poziomu za pomocą pionu.

Eksperyment z elektrycznością statyczną.  

Ster okrętu i busola.

To tylko kilka przykładów, które wybrałem ze względu na tematykę. Podobnych żetonów / tokenów / liczmanów (co sprzedawca, to inne określenie) jest mnóstwo. Srebrnych, miedzianych, brązowych, mosiężnych, jakie kto chce. Ceny też nie odstraszające. 

Podstawowa literatura to katalog z początku XX wieku "Jetons et méreaux depuis Louis IX jusqu'à la fin du Consulat de Bonaparte" napisany przez Félixa Feuardent. Tom pierwszy ukazał się w roku 1904 i jest dostępny w internecie. Kolejne trzy tomy ukazały się już po śmierci autora (1907) w latach 1907 do 1915. Szczegóły na ten temat można znaleźć tutaj.

Uważam, że to fantastyczna propozycja dla kolekcjonera poszukującego swojej drogi. Można się ograniczyć do okresu (panowania), można do tematyki, można zastosować klucz geograficzny - wybrane miasto, prowincja itp. Dodatkowym smaczkiem są łacińskie sentencje umieszczane na rewersach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z powodu narastającej aktywności botów reklamowych i innych trolli wprowadzam moderowanie komentarzy.

Printfriendly