Google Website Translator Gadget

niedziela, 5 marca 2023

Zimowo-wiosenna codzienność.

Dla odreagowania szoku po pierwszych tegorocznych aukcjach (CENY?!?) wybraliśmy się nad morze. Kąpać się nie dało. Odstraszała nie tyle temperatura, co wiatr i w konsekwencji fale.

Za to pozasezonowe ceny nadmorskie bardzo łaskawe dla portfela i na dodatek brak tłoku i kolejek. 

Nawdychawszy się jodu wróciłem do domu (czytaj: przed komputer) i dowiedziałem się, że...

Na zamku królewskim w Warszawie 7 i 8 grudnia 2023 odbędzie się konferencja “Emocje odkryć. Stare i nowe znaleziska w numizmatyce.”  organizowana przez  PTN i Zamek Królewski.
Mowa będzie o odkryciach - znaleziskach skarbów i odkryciach w magazynach muzealnych i w prywatnych kolekcjach. 


W Zielonej Górze jutro, czyli 6 marca miejscowe oddziały PTN i NBP otwierają wystawę "Pieniądz Zielonej Góry". Wiadomość taką znalazłem na monetyforum.pl ale na stronach organizatorów o wydarzeniu nie napisano. Może dopiero jutro coś więcej zostanie ujawnione. Poniżej skany ulotki zaprezentowane na ww. forum. 

Jeśli czyta to ktoś z Zielonej Góry, bardzo proszę o dodatkowe wiadomości, najlepiej w komentarzach.

Trwa sezon aukcyjny. Dziś drugi dzień wielkiej aukcji SNMW. Wczorajsze sesje premium potwierdziły, że kolekcjonerom żadne wzrosty cen niestraszne (przynajmniej niektórym). Pięcio- i sześciocyfrowe końcowe kwoty w takiej ilości... 


I tak się zastanawiam - czy to do kolekcji, czy inwestycja, czy może... "pralnia pieniędzy". 
Dziś zaczęło się od falerystyki - zupełnie nie moja działka, po czym kolej przyszła na literaturę fachową. Kilka pozycji mnie zaskoczyło. Wygląda na to, że wartość mojej półki z książkami rośnie szybciej, niż inflacja. Kolekcji chyba też :-), choć dla mnie, to bez znaczenia. Kolekcjonuję, nie inwestuję.

I z tej dziedziny - może nie dokładnie, bo to nie numizmatyczna publikacja, ale jednak katalog - coś co bardzo mi się spodobało. Na 16 aukcji poznańskiego Antykwariatu "Stare Monety Waldemar Matyla" można będzie kupić katalog kolekcji monet, założony w 1873 roku i uzupełniany aż do roku 1929. Rękopis ilustrowany wcierkami ołówkowymi. 

Imponujące! Około 240 stron i jak podano w opisie, jest to siódmy tom katalogu tej kolekcji. Kolekcji, która jak wynika z zapisów, była przechowywana w szafie numizmatycznej i razem z nią przechodziła do rąk kolejnych kolekcjonerów. 

 À propos szafy, nie udaje mi się jakoś znaleźć czasu na spokojne obejrzenie i wysłuchanie wykładu prof. Awianowicza o przechowywaniu monet. Antycznych oczywiście, ale przypuszczam, że będzie to ciekawe i dla kolekcjonera monet nowożytnych, a nawet współczesnych. 


I tak, dzień za dniem, staram się dowiedzieć czegoś nowego o monetach, dokładać nowe pozycje do zbioru i jednocześnie nie zapominać, że na monetach świat się nie kończy.


1 komentarz:

  1. W gazecie rynku kapitałowego "Parkiet" co sobotę jest wkładka dot. inwestowania w dzieła sztuki. Od pewnego czasu regularnie pojawiają się także wpisy zachęcające do lokowania kapitału w numizmaty. To powoduje, że z jednej strony obrót jest coraz lepszy, ale ceny monet na aukcjach stają się szokująco wysokie. To nie tylko ogólny wzrost cen, ale i zainteresowanie inwestorów powoduje, że wartość wielu monet dla przeciętnych zbieraczy robi się nieosiągalna.

    OdpowiedzUsuń

Z powodu narastającej aktywności botów reklamowych i innych trolli wprowadzam moderowanie komentarzy.

Printfriendly