Google Website Translator Gadget

wtorek, 11 kwietnia 2023

Inteligencja - sztuczna, czy prawdziwa?

Za Wikipedią:

Inteligencja (od łac. intelligentia – zdolność pojmowania, rozum) – zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach. Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów.

 

Sztuczna inteligencja, SI (ang. artificial intelligence – AI) – inteligencja wykazywana przez urządzenia sztuczne (w przeciwieństwie do inteligencji naturalnej). W potocznym rozumieniu jest ona często używana w kontekście „prawdziwej sztucznej inteligencji”. W informatyce i kognitywistyce oznacza także tworzenie modeli i programów symulujących choć częściowo zachowania inteligentne. 

Ciąg zdarzeń i przemyśleń, który doprowadził do powstania tego wpisu jest trochę pokręcony i nieoczywisty. 

Początkiem była korespondencja z panem Michałem Zagórowskim. Głównie w sprawie różnych aspektów katalogowania monet, ale ważny był też wątek sprowadzający się do pytania - "dlaczego młodzi ludzie nie garną się do numizmatyki?". Niedawno pan Michał ogłosił zakończenie prac nad stworzeniem indeksu numizmatycznego NUMINDEX. Szczegóły dotyczące projektu znajdziecie na stronie https://numindex.com

W skrócie - NUMINDEX ma być brakującym ogniwem pomiędzy hobbystycznym zbieraniem monet, a inwestowaniem w nie; pierwszym krokiem do śledzenia cen monet w czasie w nowoczesny sposób. Ma to być czymś podobnym do indeksu giełdowego (WIG, Dow Jones, S&P 500 itp), czyli narzędziem do śledzenia trendów rynkowych. NUMINDEX oparto na  trzydziestu monetach wyselekcjonowanych we współpracy z ważnymi europejskimi firmami numizmatycznymi. 

Jak NUMINDEX ma pomóc "zwabić" nowych kolekcjonerów monet? Autorzy widzą dwie ścieżki. 

Po pierwsze, indeks jest bezpośrednią propozycją dla młodych kolekcjonerów - nie wiecie, co kupić, od czego zacząć - oto macie 30 monet, które może nie są łatwe do zdobycia, ale na pewno na nich nie stracicie, bo regularnie będziemy na stronie indeksu publikować aktualizowane dane rynkowe. Będziecie widzieć trendy cenowe, co zwiększy bezpieczeństwo inwestycji.

Po drugie, nowi adepci numizmatyki w każdej chwili będą mogli sprawdzić, czy cena proponowana przez sprzedawcę jest na rozsądnym poziomie, czy ktoś nie próbuje ich oszukać. 

Szczerze mówiąc, nie całkiem rozumiem, w jaki sposób NUMINDEX miałby służyć kolekcjonerowi. Kolekcjonerowi podkreślam, a nie inwestorowi. Jeśli rzeczywiście, głównym zmartwieniem młodych ludzi jest potencjalna strata, a zachętą do kolekcjonowania monet stopa zysku nie niższa od inflacji albo oprocentowania lokat, to może rzeczywiście NUMINDEX będzie miał pozytywny wpływ na powiększenie się grona kolekcjonerów. Z moich obserwacji wynika jednak coś innego. Młodych ludzi do poważniejszego wejścia w kolekcjonowanie monet zniechęcają (kolejność przypadkowa):

  • obawa przed falsyfikatami, trudność oceny autentyczności,
  • potrzeba, jeśli nie konieczność znajomości literatury fachowej, a młodzi ludzie rzadko sięgają po książki, w tym również po literaturę numizmatyczną. 
  • brak zaufania do dealerów - wysokość ich spreadu, nie tylko młodzi kolekcjonerzy uważają za bezzasadną,
  • lekceważące traktowanie ze strony doświadczonych kolekcjonerów i dealerów.

Moi korespondenci (głównie z bloga) najbardziej byliby zadowoleni, gdyby ktoś zaoferował im "apkę" na telefon, która zrobi za nich wszystko - zidentyfikuje monetę, oceni autentyczność i stan zachowania, przedstawi aktualne notowania. Takie aplikacje oczywiście istnieją, łatwo można je znaleźć w sklepie Google. 

Za Coin Snap trzeba zapłacić. Jest bezpłatny, siedmiodniowy okres próbny, ale i tak wymagane jest wysłanie danych karty płatniczej. Filmik na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=lD-EOUJYW5g i wpis na forum Coin Community 
nie zachęciły mnie do eksperymentów (łagodnie mówiąc). 

Na próbę zainstalowałem Coinoscope. Monety USA identyfikuje poprawnie, ale ze starszą Polską sobie nie radzi. 

Aplikacji iCoin nie zainstalowałem - nie jest dostępna na mój telefon. 

Przetestowałem możliwości kilku serwisów oferujących szybką identyfikację monet online na podstawie przesłanych zdjęć. 

NUMIIS COIN VALUES dla monet spoza USA standardowo informuje, że "No results found". Monety USA identyfikuje prawidłowo.

COINSCATALOG.NET

Po oczekiwaniu 
zdecydowanie dłuższym, niż obiecana minuta, bo przeszło godzinnym, zrezygnowałem. 

Ostatnia deska ratunku - ChatGTP. 
Niestety, nie można wysłać zdjęć. Z identyfikacji nici.

Eksperymenty potwierdziły moje przypuszczenia - w kwietniu 2023 sztuczna inteligencja nie nauczyła się jeszcze identyfikowania monet na podstawie zdjęć. Przynajmniej ta powszechnie dostępna. Być może istnieją eksperckie systemy przeznaczone wyłącznie do tego celu, ale nie udało mi się do nich dotrzeć. 

Cóż więc pozostaje, nie tylko dla początkujących? Jeśli nie wystarcza własne doświadczenie, trzeba prosić o pomoc innych ludzi, bardziej doświadczonych. W tej chwili najszybciej otrzymamy pomoc pokazując DOBRE zdjęcia monet w internecie. Ale gdzie? Czy Facebook z tysiącem grup numizmatycznych to dobry wybór? Z moich doświadczeń i obserwacji wynika, że nie. 

Nadal najrzetelniejsze odpowiedzi uzyskuje się na forach / listach dyskusyjnych. W Polsce bezkonkurencyjne jest pod tym względem forum TPZN. Poważnych odpowiedzi można też oczekiwać na PoszukiwanieSkarbow.com albo na MonetyForum.pl. Antyczne monety najlepiej pokazywać na FORVM ANCIENT COINS, niemieckie na forach niemieckich, amerykańskie na amerykańskich itd. 

I tak będzie do momentu, w którym zostanie udostępniony wyspecjalizowany serwis napędzany "sztuczną inteligencją" wyuczoną na archiwach Sixbid, OneBid i setkach (tysiącach?) podobnych. I dopóki ta sztuczna nie będzie umiała poprawnie opisać monety, której w archiwach nie ma, będzie nam musiała wystarczyć ta nasza, ludzka, wykarmiona lekturami, zapamiętanymi obrazami monet, które przeszły przez nasze ręce, przewinęły się przed oczami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z powodu narastającej aktywności botów reklamowych i innych trolli wprowadzam moderowanie komentarzy.

Printfriendly