Google Website Translator Gadget

sobota, 31 marca 2012

Ich dwóch, ona jedna, czyli ile jest warta jedna literka?

Literka N, dodajmy.

Przed chwilą zakończyła się aukcja. Dla porównania inna, też niedawno zakończona. Dlaczego za brzydszą, gorzej wybitą, gorzej zachowaną monetę z tego samego rocznika zapłacono trzydziestokrotnie więcej?

Powody są dwa (a, właściwie trzy).

Powód pierwszy, to właśnie ta tytułowa jedna literka. Chodzi oczywiście o N. Na jednej monecie jest IOANN, na drugiej IOAN. W obydwu przypadkach jet to skrót łacińskiego brzmienia imienia naszego króla Joannes.
Niełatwo znaleźć tę monetę w katalogach. Nie miał jej Czapski, nie ma jej w katalogu panów Kamińskiego i Kurpiewskiego. Nie było jej w skarbie z Przasnysza (ponad 17000 monet), który stał się podstawą do opracowania W. Niemirycza.
Pojawia się wyłącznie w specjalistycznych opracowaniach, np. u H. Wojtulewicza (HENRYK WOJTULEWICZ, Polska moneta miedziana za Jana Kazimierza (1648-1668), Lubelskie Wiadomości Numizmatyczne, nr XIII 2006.)

Powodem drugim (i trzecim) jest udział w aukcji dwóch kolekcjonerów specjalizujących się w szelągach Jana Kazimierza. Ich dwóch, ona jedna - to zawsze był dobry powód do rywalizacji. Tym razem na szczęście w użyciu były komputery, a nie szpady ani pistolety.



2 komentarze:

 1. witam
  monetka ta wystepuje w dwoch odmianach napisow rewersu, w tym na jednej z odmian wystepuje rowniez blad - napis SOL(O)ID-REGN POLON 1660* (gdzie zamiast I w poczatkowej fazie nabito O, pozniej poprawiajac blad).
  druga odmiana wystepuje z napisem otokowym SOLID-REGN POLONI 1660* i jest bita z uzyciem innego stempla w porownaniu do stempla SOL(O)ID. powodem licytacji byla inna niz do tej pory u mnie notowana odmiana cyfry 0 w dacie.

  pozdrawiam
  jeden z dwoch ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za dodatkowe wyjaśnienia.

  Śledzę postępy prac Panów nad tematem miedziaków Jana Kazimierza. Mam nadzieję, że doczekamy się drukowanych opracowań albo strony w rodzaju ostatnio zaprezentowanego RIC V

  OdpowiedzUsuń

Z powodu narastającej aktywności botów reklamowych i innych trolli wprowadzam moderowanie komentarzy.

Printfriendly