Od czego by tu zacząć...
Pod koniec lutego ubiegłego roku napisałem:
Plany na rok 2024
Blog mi się nie znudził. Mam kilka pomysłów na nowe teksty i może nawet dwa cykle, a życie podsunie następne.Mam w planach kilka "numizmatycznych" wycieczek. Jak się udadzą, będą sprawozdania.
Mam w planach dwa (na razie) numizmatyczne projekty DYI. Może nawet jakiś filmik się pojawi w związku z jednym z nich.Może uda się sprężyć i będą nowe wydania katalogów. Z góry uprzedzam, że nie wszystkich.
Może uda mi się napisać coś nowego większego. Na pewno nie nowy katalog, bo na to trzeba czasu, a wolnych tematów coraz mniej i nie jestem jeszcze pewien za co się złapać.Czego nie będzie - filmów na YouYube i TikToku ani podkastu. Nie planuję też powrotu na FB ani aktywności na innych serwisach social media. Nie moje klimaty.
Wypada się rozliczyć.
Nowe teksty oczywiście były - 26 wpisów w 2024 r.
Jeden zaplanowany cykl się udał - Dukaty lokalne i inne wynalazki. Część pierwsza i druga.
Drugi nie wypalił. Napisałem kilka zdań i jakoś nijako to wyglądało. Odpuściłem.
Drugi nie wypalił. Napisałem kilka zdań i jakoś nijako to wyglądało. Odpuściłem.
Z "kilku numizmatycznych wycieczek" udała się jedna - W odwiedziny do ulubionego stoika. Niecałkiem numizmatyczna, monety były tylko przy okazji, ale chyba można odhaczyć jako zrealizowane.
Projekty DYI - oba gotowe.
Nowych wydań katalogów nie ma. Na razie. Na warsztacie jest angielskojęzyczne wydanie książki o miedziakach koronnych Augusta III. Nie tyle tłumaczenie, co gruntowna przeróbka i uzupełnienia. Trochę czasu jeszcze mi to zajmie.
Pisałem kiedyś, że mam taki folder, do którego wrzucam rozmaite ciekawostki z myślą o późniejszym wykorzystaniu ich na blogu. Dawno z niego nic nie wyciągałem, więc...
Zaczynamy od najstarszego obrazka. Nie wiem czy Allegro zatrudnia jakąś AI. Jeśli tak, to jest do zwolnienia.
A tak wnuk podsumował jeden z moich nielicznych grudniowych numizmatycznych zakupów. Co to za moneta?
Styczeń
No to następna historia z cyklu "kto bogatemu zabroni".
Naprawdę? 40 złotych + "młotek" + koszty wysyłki po to żeby zdobyć monetę, którą w podobnym stanie zachowania, przy odrobinie cierpliwości można wyłowić z obiegu?
15 lutego 2024: Tak, to nie taka sama tylko TA SAMA moneta. Po 110 dniach 552 złote przepadły w czarnej dziurze.
A teraz pora na cykl "nie ma przypadków panie doktorze". Naprawdę? To dlaczego te zestawy miedziaków Augusta III poszły za identyczną kwotę? W odstępie trzech dni!
Zestaw sprzedany przez RDA opisałem niedawno. U Marciniaka było tylko 20 monet, więc wypada po 22,80 za sztukę. O 7 złotych drożej, niż na aukcji RDA ale... nie dość, że wszystkie monety mają czytelny rocznik, to w zestawie są między innymi trzy anomalne grosze, z czego jeden bardzo rzadki oraz jeden rzadki (nie tak bardzo, jak grosz) szeląg z 1754 roku w typie gubińskim ale bez literki pod herbami. Za kilka dni skończę czytać niedawno kupioną książkę. Przegapiłem ją kiedy ukazała się w roku 2008. Nic straconego, już ją mam.
Zupełnie nie na temat, ale duża sprawa dla naszej małej grupy antyczników monetarnych - Pan Lech Stępniewski forumowiczem roku FAC :-) https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=135255.msg803124
OdpowiedzUsuńRzadziej ostatnio zaglądam na FAC i nie widziałem tej wiadomości więc bardzo dziękuję za sygnał.
UsuńTłumaczenie wiadomości zamieszczonej na FORVM ANCIENT COINS:
"Gratulacje dla Lecha Stepniewskiego (lech.stepniewski) naszego Tribunus Plebis 2024! Dziękujemy Lechu, w imieniu Forum Starożytnych Monet i wszystkich członków naszej Dyskusji o Numizmatyce Klasycznej, za Twój wybitny i wyjątkowy wkład w tę społeczność. Twoja wiedza, którą podzieliłeś się w 3329 postach, odkąd dołączyłeś w 2004 roku, oraz moderowanie dyskusji w języku polskim to wielki wkład w naszą społeczność. Właśnie spojrzałem na Not in RIC - https://www.forumancientcoins.com/notinric/index.html - i zobaczyłem najnowsze statystyki. Wow, 7174 niewymienionych typów i odmian, 759 poprawek, 17 400 różnych zilustrowanych monet! Ta nagroda jest wyrazem szczerego uznania i podziwu ze strony naszych członków za udzieloną pomoc i wkład w klasyczną numizmatykę. Najwyższy czas, abyś został wybrany do tej nagrody!"
Wspaniałe wyróżnienie. Wkład Pana Lecha w badania nad mennictwem Konstantyna i jego współczesnych jest naprawdę imponujący. „Not in RIC” to instytucja w numizmatyce antycznej, a liczby tylko pokazują, jak gigantyczna jest jego praca, konsekwencja i wiedza.
OdpowiedzUsuń8 lutego liczba wpisöw na forum TPZN wynosi 4. Liczba wpisöw na Panskim Blogu z tego samego dnia 3. Panu tez nalezy sie nagroda za fachowosc i popularnosc. Dziekujemy za wspanialy i rzeczowy blog. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń