Google Website Translator Gadget

czwartek, 3 lutego 2022

Styczniowe surfowanie

Z Wikisłownika: surfować - czasownik; znaczenia:
(1.1) sport. uprawiać surfing
(1.2) inform. przeglądać strony internetowe

Jako, że styczeń spędziłem nie ruszając się z Polski, a jestem osobnikiem ciepłolubnym, tematem dzisiejszego wpisu jest opcja informatyczna. Podzielę się dziś z kilkoma interesującymi znaleziskami z przepastnej sieci www.

Nie będę pisał o sprawach tak ewidentnych, jak pojawiające się co kilka dni odsłony kolejnych ofert aukcyjnych, licznych krajowych i zagranicznych firm numizmatycznych.

Najpierw oferta wydawnicza zza południowej granicy przedstawiona przez wydawnictwo Abalon. Wśród oferowanych nowości moją uwagę zwróciły dwie pozycje autorstwa Winfried Frühwald - Die Münzen der Regentin Maria Theresia 1740–1780 oraz Die Münzen und Medaillen des Kaisertums Österreich 1806-1918, Austrian Empire coins and medals.
Pierwsza z nich, to 380 stron w formacie 215 × 300 mm świetnego, szczegółowego katalogu monet Marii Teresy, którymi interesuje się wielu polskich kolekcjonerów.
Książka druga (a właściwie dwie książki) zainteresuje jeszcze szersze grono kolekcjonerów. Wydawnictwo to składa się z 2 części - pierwsza liczy 253 stron formatu 215 × 300 mm, druga jest kieszonkowym pomocnikiem kolekcjonera (336 stron, 100 × 210 mm).

Jeśli już przy literaturze numizmatycznej jesteśmy, to proponuję założenie konta (bezpłatne) na stronie https://bibliotekanauki.pl
Dzięki niej wzbogaciłem swoją cyfrową biblioteczkę numizmatyczną o kilka artykułów z niskonakładowych czasopism naukowych. Dzisiaj biblioteka ta zachęca do skorzystania z 702 książek i 448095 artykułów pochodzących z 1537 czasopism, w tym 39% publikacji na licencji CC. Pełnotekstowa wyszukiwarka pozwala na znalezienie kluczowych słów w tytułach, co oczywiste, oraz w treści publikacji, co nie jest już tak oczywistym standardem.

Jednym z tekstów, które w Bibliotece Nauki znalazłem i natychmiast przeczytałem jest artykuł Bolesława Sprenglera "Fałszerstwa pieniędzy (banknotów i bilonu) oraz czeków i książeczek oszczędnościowych w Polsce w latach 1918-1939" pochodzący z periodyku Archiwum Kryminologii. Mnóstwo faktów, statystyk, opisów i cytatów z rozporządzeń i prasy codziennej - fantastyczna lektura. Dla kolekcjonerów monet i banknotów II RP lektura obowiązkowa. Na zachętę trzy cytaty:

O szybkości reakcji fałszerzy na wprowadzenie do obiegu nowych pieniędzy może świadczyć zapis w pamiętniku Macieja Rataja z 31 października 1924 r.: „Dziś 50 wypuszczono pierwsze dwuzłotówki srebrne i dziś już wyłapano fałszywe”.

Zadanie na przyszłość - przeczytać pamiętnik Rataja (jest na Polona.pl).

Osobom podejrzanym o fałszerstwo pieniędzy policja pierwszy raz w okresie międzywojennym założyła podsłuch... 21 stycznia 1929 r. w czasie pierwszej rozprawy obrona złożyła wniosek o wyłączenie materiału dowodowego zgromadzonego dzięki podsłuchowi telefonicznemu i nieprzesłuchiwanie świadków na ten temat. Nad tym wnioskiem wywiązała się dyskusja między obroną a przedstawicielami powództwa cywilnego i urzędu prokuratorskiego. Adwokat Maryolis powoływał się na oświadczenie ministra poczt i telegrafów Bogusława Miedzińskiego z 27 kwietnia 1928 r., który w odpowiedzi na interpelację posła Czetwertyńskiego stwierdził, że dowód taki „w czasie normalnym” nie może być przez sąd uznany. Adwokat Ruff wskazał, że założenie podsłuchu było pogwałceniem konstytucji. Po wystąpieniu adwokatów Skoczyńskiego i Gelernta, którzy powoływali się na praktykę sądów paryskich, sąd zarządził przerwę. Po wznowieniu przewodu sądowego i wysłuchaniu stron sąd nie uwzględnił wniosku obrony o odrzucenie materiału dowodowego uzyskanego w wyniku podsłuchu.

W połowie stycznia 1932 r. uwagę zastępcy naczelnika stołecznego UŚ, kom. Przygody zwrócił uwagę wzrost aktywności Franciszka Jakubowskiego, „króla fałszerzy [...] człowieka o 100 charakterach pisma”.

Czyżby chodziło o komisarza Przygodę znanego z "Vabank", granego przez Józefa Parę? Po wyjaśnienia odsyłam na policyjny portal "Historia i tradycja" HISTORIA Z KOMISARZEM PRZYGODĄ... CZYLI KOMISARZA PRZYGODY MIEJSCE W HISTORII.

Swoją drogą, muszę przeszukać i ten zakątek internetu.

Zwracam uwagę nie na ofertę aukcyjną GNDM (choć świetna jest), tylko na zapowiadaną na 5 lutego transmisję z kolejnej,  dziewiątej już sesji wykładowej "W Numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz". Sesja będzie transmitowana na żywo na kanale GNDM na YouTube. 

10:00 Początek sesji 

Część I | KOLEKCJONER - Tadeusz Kałkowski 

Adam Woronowicz będzie czytał fragmenty pamiętnika T. Kałkowskiego. O autorze pamiętnika opowiadać będą Mateusz Woźniak z MN w Krakowie, Roma Włodarczyk - wieloletnia kustosz Gabinetu numizmatycznego Zamku w Malborku, Lech Kokociński - prezes honorowy PTN, Dariusz Jasek - redaktor naczelny "Numizmatyka Kakowskiego" oraz  przedstawiciel Forum TPZN im. Tadeusza Kałkowskiego. 

Część II | Zbiór malborski - współcześnie i historycznie

Pani Roma Włodarczyk opowie o odtwarzaniu zbioru numizmatycznego Zamku w Malborku w okresie powojennym.
Pan Lech Kokociński będzie mówił o losach malborskiego zbioru numizmatycznego i próbach jego odzyskania.

Część III | DODATKI 

1. Bułgarska podróż Ateny, Lech Kokociński 

2. Przekazanie czeku Fundacji "Las na zawsze".

13:00 zakończenie Sesji

Zanim przyjdzie czas na transmisję wydarzenia organizowanego przez GNDM, proponuję obejrzenie piętnastominutowego filmu na YouTube "Making a locket from a coin".  

Nie chodzi o zachętę do przerabiania monet na medaliony-schowki, chociaż jeśli ktoś chciałby się w to pobawić, to czemu nie. Film uważam za godny uważnego obejrzenia, bo niektóre jego fragmenty dobrze pokazują i tłumaczą, w jaki sposób powstają niektóre z "destruktów" tak często pojawiających się w ofertach na Allegro, OLX, a nawet w katalogach poważnych zdawało by się firm numizmatycznych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z powodu narastającej aktywności botów reklamowych i innych trolli wprowadzam moderowanie komentarzy.

Printfriendly