Google Website Translator Gadget

niedziela, 6 marca 2016

Przedwiosenne nowości.

Zanim usunąłem z bloga nieefektywny system komentarzy Google+ zdążyłem zauważyć, że pod wpisem http://zbierajmymonety.blogspot.com/2016/02/szelag-litewski-z-roku-1624.html ktoś zapytał o powody twierdzenia, że opisanego szeląga wytłoczono na prasie walcowej i o rolę kropek widocznych na krążku poza rysunkiem.

Wszystko to opisałem już wcześniej, w roku 2012 we wpisie "Monety opowiadają o...".  Są wyjaśnienia, zdjęcia, poglądowe rysunki - zachęcam do lektury.

Mój zbiór kontrasygnowanych miedziaków Augusta III powiększył się o kolejnego "wycierucha".
Kontrmarka znana, interpretowana jako rysunek herbu Pogoń, wiązana z Czartoryskimi.
Soubisie-Bisier odnotował występowanie takiej kontrmarki na groszu Maksymiliana Emanuela Bawarskiego (1695).

A. Бойко-Гагарин przedstawił Pogoń nabitą troszkę inną puncą


znaną z występowania na groszach Augusta III (odnotowano 7 egzemplarzy). Dwa lata temu był na rynku egzemplarz z taką kontrmarką, niestety wtedy nie udało mi się go zdobyć. Mam tylko kilka zdjęć w archiwum.

Wyraźnie widać, że to nie to samo, co na najnowszym moim zakupie.

Jeszcze jedna monetka powiększyła mój zbiór w ostatnim tygodniu.
Powodem zainteresowania tą monetą jest szczególny wygląd liter tworzących znak mennicy. Malutkie M nabito bardzo wysoko, przez co rysunek stracił symetrię. Porównanie:

Taka drobna ciekawostka.

Pod koniec lutego odbyły się kolejne Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej. Tym razem w Toruniu. Niestety wbrew wcześniejszym zamiarom nie mogłem wziąć w nich udziału, dlatego bardzo ucieszyła mnie inicjatywa warszawskiego oddziału PTN. Na razie dostępne są dwie części wykładu dr. Rakoczego - warto zobaczyć.

7 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, punca z Pogonia wiazana jest tez z Sanguszkami(?)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie natrafiłem na taką informację. Czy może Pani/Pan wskazać źródło?

   Usuń
  2. Pan...Dzis zakonczyla sie na allegro aukcja dwoch monet z takimi puncami i sprzedajacy atrybutowal je Sanguszkom. Wysle mu zapytanie. Pozdrawiam. Jacek M.

   Usuń
  3. Pan...Dzis zakonczyla sie na allegro aukcja dwoch monet z takimi puncami i sprzedajacy atrybutowal je Sanguszkom. Wysle mu zapytanie. Pozdrawiam. Jacek M.

   Usuń
 3. Witam Pana! Niedawno na allegro zakończyła się aukcja "grosz koronny August III Sas z puncą"(6103371732),czy może posiada Pan jakieś informacje na jej temat? Dziękuję i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aukcja nie zakończyła się normalnie, tylko została zamknięta przed czasem. Miałem ustawiony limit, ale nie było okazji zalicytować.
   Na temat tej puncy niestety nic nie wiem.

   Usuń

Z powodu narastającej aktywności botów reklamowych i innych trolli wprowadzam moderowanie komentarzy.

Printfriendly