Google Website Translator Gadget

czwartek, 8 września 2011

Internetowe fora numizmatyczne

Kiedy zaczynałem poznawać internet, wszystko w nim było dla wszystkich (no może , prawie wszystko) i na dodatek za darmo.

Coś z ducha tamtych czasów spotykamy dziś na wszelkiego rodzaju listach dyskusyjnych, grupach zainteresowań, czy też forach internetowych.
To świetne miejsca dla uzyskania informacji, pomocy w identyfikacji monet, dla pochwalenia się okazami ze swoich kolekcji, dla publikowania własnych przemyśleń i prac.

Dziś przedstawię całkowicie subiektywny i daleki od kompletności wykaz/ranking takich stron, które mam na swojej liście niezbędnych linków.

POLSKA

Miejsce trzecie:  e-numizmatyka

Duże, aktywne forum z wieloma działami. Kiedyś aktywnie udzielałem się na nim, najpierw społecznie, pomagając w identyfikacji i wycenie monet. Później dodatkowo "etatowo" moderowałem całość (niezapomniane przeżycie - kto tego nigdy nie robił, nie zna życia). 

Miejsce drugie: Allegro

Forum równie aktywne i równie eklektyczne. Od rewelacyjnych opracowań tworzonych indywidualnie i zespołowo, przez literaturę faktu, aż po karczemne awantury. Dzięki numizmatycznej kafejce (sorry, teraz mówi się dzięki społeczności) powstało wiele ważnych publikacji numizmatycznych. Kwintesencja w przyklejonym wątku.

To największa porażka Allegro - "Cafe Allegro" zlikwidowano razem z całym archiwum. Posunięcie haniebne. Przepadło wszystko - od bezsensownych kłótni, pytań (i odpowiedzi) na żenującym poziomie po wątki i dyskusje bardzo ważne dla polskiej numizmatyki. Pozostało tylko to, co użytkownicy cafe zarchiwizowali na swoich komputerach.

Miejsce pierwsze: TPZN

Merytoryczne - to pierwsze określenie, które mi się nasuwa. To nie jest forum dla kolekcjonerów "monet" kolekcjonerskich.  Najciekawiej jest w dziale poświęconym monetom antycznym, ale kolekcjonerzy monet rodzimych też znajdą coś ciekawego dla siebie. Ostatnio forumowicze tworzyli (i tworzą nadal) katalog półtoraków - warto zajrzeć.
Dodatkowo, TPZN wydaje w trybie kwartalnika bardzo ciekawy biuletyn.


RESZTA ŚWIATA

Miejsce siódme: http://forums.collectors.com

Duże forum amerykańskie. Najobszerniejszy dział, to oczywiście monety USA, ale reszta świata też jest dobrze reprezentowana. Są też działy pozanumizmatyczne.


Miejsce szóste: http://www.lamoneta.it

Forum włoskie. Przeglądanie wymaga wcześniejszej rejestracji, ale warto. Dużo ciekawych informacji (m. innymi  na temat falsyfikatów Rzymu).


Miejsce piąte: http://zloty.su

Rosyjskojęzyczne forum kolekcjonerów polskich monet.Miejsce czwarte: http://www.coinpeople.com

Wiele działów. Najczęściej zaglądam do bardzo obszernego działu na temat monet Rosji.


Miejsce trzecie:  http://www.numismatikforum.de

Forum niemieckie,  bardzo rozbudowane. Znakomite miejsce dla poszukiwań informacji o monetach średniowiecznych Niemiec. Bardzo obszerny dział monet rzymskich.Miejsce drugie: http://www.cointalk.com

Moja ulubiona sekcja tego forum, to Error Coins


Miejsce pierwsze: http://www.forumancientcoins.com

Klasa sama dla siebie. Obowiązkowy przystanek dla kolekcjonerów monet antycznych. Warto zajrzeć do działu poświęconego czyszczeniu i konserwacji.


Opisy może lakoniczne, ale warto sprawdzić każdą z tych stron,  zorientować się w tematyce wątków i ocenić jakość dyskusji.

Na monetach świat się nie kończy - bywam też na forach użytkowników Kubuntu,  na forum fotograficznym (Fujifilm Klub Polska), bywam u "Poszukiwaczy skarbów" i u kajakarzy. Po prostu, kiedy potrzebne mi informacje na jakiś temat, to znajduję najbardziej prężne forum z tej dziedziny, przeszukuję je i albo znajduję odpowiedź, albo rejestruję się i grzecznie pytam. Zazwyczaj nie czekam długo na odpowiedź.
I jeszcze jedno - wypada czasem dać coś od siebie, więc kiedy pojawia się na forum pytanie, na które znam odpowiedź - piszę.

9 komentarzy:

 1. Niestety ale kafejka na Allegro to najlepsze chwile już miała.Najlepsze teksty to powstały na starym forum, potem to już było tylko gorzej.Ludzie posiadający dużą wiedzę po prostu się wycofali(przez paru oszołomów)ze szkodą dla wielu prawdziwych pasjonatów numizmatyki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Średnia rzeczywiście spadła, ale rodzynki nadal się trafiają. Ostatnio na przykład pojawił się bardzo ciekawy wątek dotyczący pracy dawnych mennic: http://allegro.pl/phorum/read.php?f=274&i=189329&t=189329

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko,że takich merytorycznych dyskusji kiedyś było więcej.Teraz pojawiają się bardzo rzadko,poprzednia ciekawa dyskusja to o"duchach"była.Szkoda bo zawsze było miło mądrzejszych poczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. a co Pan sądzi o monety.pl ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakościowo i merytorycznie zbliżone do e-numizmatyki, ale na przykład konkursy mogły by mieć coś wspólnego z monetami, a nie ze sportem.

  Poza tym, tak, jak napisałem - do e-numizmatyki mam stosunek nie całkiem obiektywny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Panta rei
  Co się zmieniło przez pięć lat?
  https://zbierajmymonety.blogspot.com/2016/11/internetowe-fora-numizmatyczne-po.html

  OdpowiedzUsuń
 7. A mógł byś zrobić ranking stron z numizmatyką (głównie zależy mi na monetach kolekcjonerskich. Gdzie kupować monety bez ryzyka i w dobrych cenach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, że ktoś podjął wysiłek i poświęcił swój czas żeby stworzyć taką numizmatyczną mapę dla poszukiwaczy wiedzy z zakresu numizmatyki. Gratulacje i podziękowania dla autora !

  OdpowiedzUsuń

Printfriendly