Google Website Translator Gadget

niedziela, 3 października 2010

10 groszy 1923 - aneks do katalogu specjalizowanego

W roku 2002, po przebadaniu kilku kilogramów niklowych monet II Rzeczpospolitej udało mi się odnotować i usystematyzować warianty stempli monet o nominałach 20 i 50 groszy. Wyniki pracy opublikowałem w Przeglądzie Numizmatycznym nr 3/2002.
W praktycznie niezmienionej formie spostrzeżenia te włączyłem do II części Specjalizowanego katalogu monet polskich XX i XXI w wydanej w 2008 r.
Na stronie 115, w zakończeniu działu opisującego 10-groszówki, umieściłem tam takie zdanie:
"Prawdopodobne jest istnienie odmian stempla - jak dotąd nie opublikowano wyników badań!"
To, co uważałem za prawdopodobne potwierdziło się rok później. Okazało się, że istnieją warianty dziesięciogroszówek różniące się odległością legendy awersu i wieńca na rewersie od obrzeża.

Mamy więc:
 1. awers i rewers blisko obrzeża
 2. awers i rewers oddalone od obrzeża
 3. awers oddalony od obrzeża - rewers blisko obrzeża

Teoretycznie powinny jeszcze istnieć monety z awersem blisko obrzeża i rewersem oddalonym od obrzeża. Takiej monety jeszcze nie widziałem. Jeżeli ktoś z Was ma taki egzemplarz, proszę o sygnał (najlepiej w komentarzu do tego wpisu).

Niedawno udało mi się również zdobyć monetę (wariant pierwszy) z wyraźnym zdwojeniem stempla awersu.

Latem 2009 r. na Allegro pojawiła się dziesięciogroszówka (wariant 2)z rewersem obróconym względem awersu o 180 stopni (odwrotka). Niestety, nie udało mi się jej wylicytować .

Jak widać, stale jeszcze jest możliwe odkrywanie nieznanych odmian. Mam nadzieję, że pojawi się coś nowego wśród złotówek 1929 - tu też oprócz znanych od przedwojny, ekstremalnie rzadkich egzemplarzy bez znaku mennicy, nie ujawniły się żadne warianty stempli.

Ponieważ, w najbliższym czasie nie będzie nowego wydania katalogu II RP, przygotowałem aneks w postaci pliku pdf, który dostępny jest tutaj.
Zapraszam do pobierania.

14 komentarzy:

 1. Powitał.Trochę nie na temat ale ostatnio nabyłem 50gr.Porównałem je z tymi wariantami co są na Pańskiej stronie i będzie to nr 2.13.1.b ale wydaje mi się że jeszcze różni się od innych szeroko otwartym dziobem.Mogę się oczywiście mylić:))Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy dobrze zrozumiałem? Szczegóły rysunku są zgodne z 2.13.1.b ale OPRÓCZ TEGO dodatkowo jest inny dziób orła?
  Jeśli tak, to bardzo proszę o zdjęcia na adres monetypolskie@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety się myliłem.Po powiększeniu monety są takie same.Niemniej ten wariant 2.13.1.b różni się od innych bardziej smuklejszą głową orła, większym okiem, szeroko otwartym dziobem i smuklejszą koroną(: Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zmienna odległość rysunku od rantu to trochę mało jak na nowy rodzaj stempla. Także szerokość rantu bywa bardzo zmienna.Najważniejsze czy rysunek jest identyczny.Oczywiście sam też zbieram takie małe odmiany.Szczególnie polecam nową złotówkę 2010 z bardzo szerokim obrzeżem.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Zmienna odległość rysunku od rantu to trochę mało jak na nowy rodzaj stempla."
  Proszę jeszcze raz obejrzeć dwa pierwsze zdjęcia. Wyróżnikiem nowej odmiany nie jest odległość rysunku od obrzeża, tylko wielkość rysunku, co wyraźnie uwidaczniają poziome linie, które dodałem do zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem w posiadaniu monety 50 groszowej z 1925 roku oraz monety 1 złotowej z 1929 roku, tylko niestety nie znam się zbytnio na tym.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie było monety 50 groszy z datą 1925. Przypuszczam, że moneta jest zniszczona w stopniu uniemożliwiającym prawidłowe odczytanie rocznika.

  OdpowiedzUsuń
 8. oj pomyliłam się moneta 50 gr jest z 1923 roku i jest w stanie bardzo dobrym

  OdpowiedzUsuń
 9. A proszę mi powiedzieć w skutek czego mógł powstać ten "defekt"?
  http://wrzucacz.pl/file/1561310331420

  OdpowiedzUsuń
 10. Wydaje się, że to uszkodzenie powstałe poza mennicą, np. na skutek uderzenia.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam 10 groszy z 1923r prosze o kontakt 664699714

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wiadomość. To pospolita moneta, wybita w nakładzie 100 milionów egzemplarzy. Czy Pani/Pana moneta jest w jakiś sposób szczególna?

   Usuń
 12. ile taka moneta moze byc warta i czy wogole cokolwiek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaką monetę ma Pani/Pan na myśli? Jakąś konkretną odmianę? W jakim stanie jest moneta?

   Usuń

Printfriendly